Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu



Statystyczny Polak przeznacza na koszty ogrzewania kilka tysięcy złotych rocznie. Przynajmniej 1/4 miesięcznych zarobków, przy osiągach rzędu najniższej stawki krajowej, przeznaczana jest na opłacenie energii elektrycznej bądź gazowej tudzież zakup opału. Okazuje się, że w pozostałych państwach Europy tylko Czechy i Słowacja generują wyższe koszty. Dziś przedstawimy Wam kilka cennych rad, dzięki którym uda Wam się w wprowadzić znaczne oszczędności w generowane koszty grzewcze.


Na początek wskazówka bardzo prozaiczna, ale mająca niebagatelne znaczenie - koniecznie trzeba sprawdzić szczelność okien. Znajduje tu swoje uzasadnienie dyfuzyjna wymiana ciepła pomiędzy mieszkalnymi pomieszczeniami a "światem zewnętrznym". Znacznie łatwiej jest ogrzać mieszkanie, z którego nie ucieka ciepło, ani do którego nie wpływa zimne powietrze, niż takie, w którym panuje ciągły przeciąg.


Nie można zakrywać grzejników - to kolejna złota rada. Część osób uważa, że tylko górna kratka grzejnika podnosi temperaturę. Tak naprawdę grzejnik promieniując oddaje ciepło do pomieszczenia całą swoją powierzchnią. Nie wolno więc go zastawiać, ani zakrywać. Suszenie ubrań na gorącym kaloryferze faktycznie będzie ekspresowe, ale w mieszkaniu będzie zimno. Efekt? Kolokwialnie mówiąc – wyrzucanie pieniędzy w błoto.


Jeśli chcecie efektywnie ogrzewać pomieszczenia, ale jednocześnie wpuszczać nieco świeżego powietrza powinniście wietrzyć krótko, ale bardzo intensywnie - informuje pracownik serwisu Kawex. Okna należy otwierać na oścież - uchylanie ich w niczym nie pomoże. Kładąc się do łóżka kaloryfery dobrze jest zakręcić. W niższych temperaturach lepiej się śpi, a koszty ogrzewania nie szybują raptownie w górę.


Biorąc pod uwagę oszczędności oraz stan środowiska naturalnego warto również rozważyć wymianę swojego dotychczasowego systemu ogrzewania na ekologiczne. Propozycji dziś jest mnóstwo a niektóre rozwiązania są kosztowne, co zraża wielu inwestorów. Warto jednak mieć świadomość, że w  wielu gminach mieszkańcy mogą liczyć na duże dofinansowania.

Komentarze

Popularne posty