Jakość wody a awarie sprzętu AGD

twarda woda




Woda, która leci z naszych kranów jest uzdatniona do wszelkich celów sanitarnych i nadaje się do przygotowania posiłków. A jednak woda wodzie nierówna. Każdy wie, że lepsza „miękka” woda jest lepsza od „twardej”. Ale co to właściwie oznacza i jakie ma znaczenie dla nas – zwykłych użytkowników? Nierozpuszczalne wodorowęglany magnezu i wapnia, które znajdują się w wodzie wpływają na poziom twardości wody, który mierzony jest stopniach niemieckich. 1 stopień to 10mg CaCO3 (węglanu wapnia) w jednym litrze wody. Oczywiście, najkorzystniej, kiedy poziom nie przekracza 1 stopnia. Powyżej siedmiu zaczynamy mówić o wodzie twardej, ale już wskaźnik powyżej trzech stopni wpływa niekorzystnie na jakość pracy naszej zmywarki. Twarda woda sprawia, że po zakończeniu cyklu naczynia pozostają niedomyte, a na szklankach widoczne są smugi. Wiele osób błędnie przypisuje ten efekt środkom przeznaczonym do mycia w zmywarce.

Biały nalot po zmywaniu


Twarda woda wpływa również niekorzystnie na efekt końcowy prania. Jednak zarówno w przypadku pralki, jak i zmywarki dużo poważniejszym problemem, niż brak „perfekcyjnego” efektu jest zwiększenie awaryjności urządzeń. Głównym winowajcą uszkodzeń AGD „na wodę” jest kamień, który osadza się na grzałkach, filtrach i wężach i wewnętrznych częściach pralki czy zmywarki. Z tego samego powodu żelazka, do których nalewamy „kranówkę” zaczynają się sypać (dosłownie i w przenośni) już po kilku miesiącach.

Uszkodzenie sprzętu AGD


Niektórzy nie zajmują się osobiście sprzątaniem, ale to nie znaczy, że nigdy nie poznali co to znaczy „twarda” woda. Niech podniesie rękę ten, kto nigdy w życiu nie spotkał się z „białymi fusami” w swojej szklance z kawą lub herbatą i metalicznym, a nawet lekko kwaskowatym posmaku. To właśnie kamień, który oderwał się od grzałki w czajniku. Jego osadzanie nie tylko jest nieestetyczne, ale i nieekonomiczne, ponieważ taki osad działa jak izolacja, która spowalnia nagrzewanie grzałki, ergo prowadzi do wydłużenia czasu gotowania, ergo przyczynia się do większego poboru prądu ergo podbija rachunek za prąd. Ego – twarda woda zabija smak, sprzęt AGD i nasze finanse. Nie warto jednak dramatyzować. Szeroka gama filtrów do użytku domowego wraz z środkami zmiękczającymi pomoże cieszyć się dobrodziejstwem bieżącej wody bez kamienia i jego skutków ubocznych.

Przy pisaniu artykułu wspierała mnie firma Domfach - serwis AGD w Łodzi .



Komentarze

Popularne posty